Haber Detayı
26 Temmuz 2021 - Pazartesi 23:22 Bu haber 615 kez okundu
 
BİLECİK'TE AKARSU VE BARAJLARDA SUYA GİRMEK YASAKLANDI
GÜNDEM Haberi
BİLECİK'TE AKARSU VE BARAJLARDA SUYA GİRMEK YASAKLANDI

BİLECİK TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜ DUYURUSU

 

Bilindiği üzere ilimiz iklim özelliği gereği sıcak geçen yaz aylarında ilimizde bulunan su kaynakları ve su yapıları vatandaşlarımızca serinlemek, yüzmek, balık tutmak, spor yapmak vb. maksatlarla tercih edilmektedir.

 

İlimizde bulunan nehir, baraj gölü, regülatör, sulama kanalı ve sulama göletleri gibi kaynakların zemin yapısının engebeli, çamurlu olması buna bağlı olarak meydana gelen ani derinlik değişimleri ve batma olayları, su bitkilerinin ve su alma yapılarının varlığı, su sıcaklıklarının düşük olması sebebiyle hipotermi yaşanabilmesi, tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması vb. birçok etkenden dolayı zaman zaman boğulma olayları yaşanabilmektedir.

 

Bu acı olayların önüne geçilebilmesi için Valiliğimizce İlimizde bulunan nehir, baraj gölü, regülatör, sulama kanalı ve sulama göletlerinde boğulma olaylarının önlenmesi hakkında karar yayımlanmıştır.

 

Karara göre, İlimiz sınırları içerisinden geçen akarsu ile, baraj/gölet gölü, regülatör, sulama göletleri, sulama kanalı, drenaj kanalı yada taşkından korunma amacıyla inşa edilen tesislerde suya girmek yasaklanmış olup, ayrıca bu alanlarda suya giren 15 yaş ve üzeri kişilerin kendilerine, 15 yaş altındaki kişilerin ise veli veya vasilerine İdari Yaptırım Cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

 

Bu bağlamda; İlimiz sınırları dahilinde bulunan her türlü su kaynağında (akarsu, nehir, dere vb.) ya da su yapılarında (baraj, gölet, regülatör, kanal vb.)  vatandaşlarımızın her ne sebeple olursa olsun suya girmemeleri, 5/2 numaralı Amatör Amaçlı Tebliğ uyarınca amatör balıkçılık faaliyetinde bulunan vatandaşlarımızın, amatör balıkçılık kurallarının yanı sıra bu hususlara da titizlikle riayet etmeleri, oto kontrol amacıyla suya giren veya girmeye çalışan vatandaşların konu hakkında uyarılması ve yetkili kolluk kuvvetlerine haber verilmesi, yaşanabilecek acı kayıpların önüne geçilmesi bakımından oldukça elzemdir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİLECİK'TE, AKARSU, VE, BARAJLARDA, SUYA, GİRMEK, YASAKLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı