Haber Detayı
11 Temmuz 2021 - Pazar 22:20 Bu haber 714 kez okundu
 
GEDİKKAYA MAĞARASINDA KAZI ÇALIŞMASI YAPILIYOR
KÜLTÜR Haberi
GEDİKKAYA MAĞARASINDA KAZI ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Rektör Prof. Dr. Beydemir, Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan, Müze Müdürü Harun Küçükaydın ile birlikte Bilecik Müzesi ve BŞEÜ Arkeoloji Bölümünce yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarının yapıldığı İnhisar Gedikkaya Mağarasında incelemede bulundu. 
 
BŞEÜ Arkeoloji Bölümü öğretim görevlisi Deniz Sarı, arkeoloji bölümü öğrencilerinin ve müze yetkililerinin katılımıyla yapılan kazı çalışmalarında mağaranın Anadolu tarih öncesi kültürlerini ortaya koymada önemli sonuçlar elde edildiğini bildirdi. 
 
Vali Şentürk, Bilecik'in tarihin önemli bir kilit noktasında bulunduğunu, merkez ve ilçelerinde geçmiş döneme ait kalıntıların yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarıldığını anımsatarak, ''İlimiz, tarihi, kültürü ve medeniyetiyle vatan toprağının en güzel hissedildiği yer. Hem tarihi hem de kültürel değerleri korumak adına önemli çalışmalar yürütülüyor. Bulunduğumuz Gedikkaya mağarası ve merkezdeki 9000 yıllık yerleşim yeri olmak üzere bu tür alanların tamamını koruma altına alarak, tarihi, kültürü, o medeniyeti, ruhu hissedebilmek adına vatandaşlarımızın, tarihi mekanları net bir şekilde görebilecekleri mekanlar haline getireceğiz.'' dedi. 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: GEDİKKAYA, MAĞARASINDA, KAZI, ÇALIŞMASI, YAPILIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı