Haber Detayı
01 Nisan 2021 - Perşembe 21:19 Bu haber 602 kez okundu
 
İNÖNÜ SAVAŞLARI 100. YIL PANELİ DÜZENLENDİ
GÜNDEM Haberi
İNÖNÜ SAVAŞLARI 100. YIL PANELİ DÜZENLENDİ

2. İnönü Zaferi’nin 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Belediyemiz tarafından düzenlenen panel programı maske, mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak yapıldı.


Belediyemiz Metristepe Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen İnönü Savaşları 100. yıl dönümü panel programı Bursa Line Tv adlı televizyon kanalından canlı olarak yayınlanırken belediyemiz facebook hesabından da canlı olarak yayınlandı. Program şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Ardından İsmet Paşa'nın kızı, İnönü Vakfı Başkanı Özden İnönü Toker'in 2. İnönü Zaferi’nin 100. Yıl dönümü videolu mesajı ile belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Basın Yayın ve Tiyatro birimi tarafından “İnönü Muharebeleri Anısına 100 Yıllık Destan” adlı video izlendi.


Programda konuşan Başkanımız Bakkalcıoğlu “burada böyle bir etkinliği düzenlememiz ve bugünlere ulaşmamız Milli Mücadele Araştırmaları Topluluğu ve onun temsilcisi Sayın Serdar Aydın Bey ile tanışmamız ile başladı. Çok değerli araştırmalar yapan bu arkadaşlarımız ile tanıştık ve bugünkü bu panele kadar bu süreci yaşattık. Daha sonra da önümüzdeki bu süreçte Sayın Valimin de dediği gibi daha ileri boyutlara getirerek kurtuluşun kenti olduğumuzu tüm Türkiye'ye defalarca kanıtlayacağız” dedi.


İnönü Savaşlarının tüm yönleriyle anlatıldığı ve Milli Mücadele araştırmacısı Fuat Serdar Aydın’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele 1. Kolordu Komutanı İzzeddin Çalışlar Paşa’nın torunu, İzzettin Çalışlar, 4. Kolordu Komutanı Kemalettin Sami Paşa’nın kardeşinin torunu Celal Gökçen ve Milli Savunma Üniversitesi Enstitü Başkanı Dr. Albay Hüsnü Özlü konuşmacı olarak katılırken Emekli Tümgeneral ve yazar Dr. Cihangir Akşit ve  Savaş Tarihi ve Harp Coğrafyası Uzmanı Dr. Selim Erdoğan’da skype üzerinden katılım sağladı.


Programın sonunda katılımcılara protokol üyeleri tarafından çiçek ve plaket takdiminde bulunuldu.


Programda ayrıca konuklara Belediyemiz tarafından 2. İnönü Zaferinin 100. yıl dönümü anısına özel olarak hazırlanan 1 Nisan 1921 tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’nin ilk sayfasının orjinali ve tercümesi ile İnönü Savaşlarının güncesi, şehitlerimizin listesi, yerel kahramanlarımızın biyografileri ve Belediye Başkanımızın 100. yıl mesajının yer aldığı gazete dağıtıldı.


Programa Bilecik Valisi Bilal Şentürk, İl Jandarma Komutanı Albay Muzaffer Sandal, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman, Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, şehit aileleri ve gaziler, siyasi parti temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İNÖNÜ, SAVAŞLARI, 100., YIL, PANELİ, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı