Haber Detayı
05 Şubat 2021 - Cuma 22:07 Bu haber 5212 kez okundu
 
KÖYLERİMİZ - AKSUTEKKE
KÜLTÜR Haberi
KÖYLERİMİZ - AKSUTEKKE

Aksutekke Köyü Bilecik İli Bozüyük İlçesine bağlı bir orman köyüdür. Bozüyük Bursa karayolu, köyün içinden geçmektedir. Bilecik iline 59 kilometre, Bozüyük İlçesine 24 kilometre uzaklıktadır.

 

Osmanlı İmparatorluğu 18. Yüzyıldan itibaren göçer yörük boylarının yerleşik hayata geçmelerine yönelik bir iskan politikası uygulamaya başlamıştır. Yaylalarda hayvancılık ile geçinen yörüklerin yerleşik hayata geçmeleri kolay olmamıştır. 19. Yüzyılın ilk çeyreğinde Aydın yöresinden Kadı Hüseyin ile birlikte altı oba önce Aksutekke köyü Kalaycı denilen yerde yerleşiyor. Zaman içersinde yine Aydın bölgesinden gelen ikinci gurup Aksu ovasında eski harmanlık ve Bahçecik bölgelerine yerleşiyor. Ahmet Vefik Paşa’nın Bursa Valisi olması ile dağınık obalar şeklinde yaşayan yörükler Aksutekke köyünün bugünkü yerleşim alanına kesin olarak yerleşiyor. Köyün yerleşimi 300 yıl kadar eskiye ulaşmaktadır.

 

Köy ismini, Kömürsu’dan gelip ovadan İnegöl istikametine akan dere ile köyün girişindeki tekkeden almaktadır. Rivayete göre tekkede yatan zatın Osman Gazi’nin çobanına ait olduğu söylenmektedir. Ayrıca Delielmacık köyünden gelip köyün içerisinden geçen Tekke Deresi, Aksu deresi ile köyün batı kısmında birleşmektedir.

 

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yöreye özgü balkabağı, bezelye, bakla, ayçiçeği, böğürtlen, yaban mersini gibi ürünlerin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Köyde 2000 dekar tarım arazisinin sulamasında kullanılan kapalı devre sulama sistemi mevcuttur. Köyde yaşayan insanlar bahçelerinde  gezen tavuk  yumurtası üretimi yaparak az da olsa  aile ekonomisine katkı sağlamaktadır.

 

Aksutekke Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından tomruk kesimi, soyumu ve nakliyesi yapılmaktadır. Köyde CP’ye ait 5 dönem 300 bin kapasiteli et tavukçuluğu tesisi bulunmaktadır.

 

Aksutekke köyü, orman köyü olması, sofular, Kömürsu, Batan, çiçekliyayla gibi yaylalara yakınlığı ve ulaşım kolaylığı göz önüne alındığında yayla ve doğa turizmine uygun bir bölgedir.

 

Hızır aleyhisselam ve İlyas aleyhisselamın bir araya geldiği günü Aksutekke köyü her yıl 6 Mayıs’ta hangi güne gelirse gelsin o günü Hıdırellez şenlikleri olarak kutlamaktadır. Civar köy ve ilçelerden gelen misafirlere geleneksel bulgur pilavı, ayran ve helva ikramı yapılmaktadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KÖYLERİMİZ, -, AKSUTEKKE,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı