Haber Detayı
25 Mart 2021 - Perşembe 22:09 Bu haber 1827 kez okundu
 
SABIRLI : KULLANILIP ATILAN PLASTİKLER YASAKLANSIN
YAŞAM Haberi
SABIRLI : KULLANILIP ATILAN PLASTİKLER YASAKLANSIN

Dünya’da 100’den fazla ülkede 250'den fazla üyesi olan Uluslararası Tüketiciler Örgütü’nün üyesi olan Tüketici Hakları Derneği (THD) tarafından 15 Mart Tüketici Hakları gününde, bu doğrultuda yurt düzeyinde “Kullanılıp Atılan Plastikler Yasaklansın” kampanyası başlatılmıştı.

 

Avrupa Birliği ülkelerinde 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren tek kullanımlık plastikler için yasaklama kararı alındığına dikkat çeken Tüketici Hakları Derneği, aynı yasağın Türkiye'de de uygulanmasını istiyor. Kampanya; plastik çatal, bıçak, kaşık, pipet, kahve ve çay karıştırma çubukları, plastikten yapılan kulak temizleme çubukları, balonlara takılan plastik çubuklar, çay ve kahve konan plastik bardaklar ile yemek için sık kullanılan plastik tabaklar gibi tek kullanımlık plastiklerin ülkemizde de yasaklanması ve tüketiciler tarafından kullanılmamasını kapsıyor.

 

THD Bozüyük Şube Başkanı Hayrettin Sabırlı bu konuda yaptığı açıklamada;

 

“2021 yılında üyesi olduğumuz Uluslararası tüketici örgütleri ile yapılan çalışmalardan “Kullan At Plastikler Yasaklansın” projesi ile Tüketici Hakları Derneği Genel Merkezi’nin de ülkemizde bu plastikler yasaklansın diye çalışmaları başlatılmıştır. Ülkemizde de çok fazla kirlilik mevcuttur. Çözümü daha zorlaşmadan bu konuya siyasilerin sivil toplumun ve tüketicilerin duyarlılığını bekliyoruz, daha yaşanabilir bir dünyaya hepimizin ihtiyacı var ve herkes bulunduğu yerden başlamalı kanaatindeyiz.

 

Kullanıp atılan plastikler doğa katliamına neden oluyor, İnsan ve hayvan sağlığına zarar veriyor. Çevrede, doğada, akarsularda, denizlerde, toprakta yaşayan tüm canlılara ve bio çeşitliliğe zarar veriyor, 1 milyon deniz kuşu kullanılıp atılan plastikler nedeniyle ölüyor. Denizlerimiz balıklardan çok plastik atıklarla dolmadan önlemini alalım. Yediğimiz gıdalarla, içtiğimiz sularla, soluduğumuz hava ile birlikte nano ve mikro plastikleri yiyoruz, içiyoruz, soluyoruz. Tüketiciler olarak, kullanıp atılan plastik malzemeler ile plastik ambalajlı yiyecekleri, içecekleri, diğer plastik ambalajlı ürünleri satın almayalım, kullanmayalım

 

Tüketici hakları doğumdan ölüme bütün bireylerin kendini soyutlayamayacağı bir olgudur bu sebeple bir zihniyet dönüşüne ihtiyaç vardır. .” dedi

Kaynak: Editör:
Etiketler: SABIRLI, :, KULLANILIP, ATILAN, PLASTİKLER, YASAKLANSIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı