Haber Detayı
07 Mayıs 2021 - Cuma 23:12 Bu haber 1918 kez okundu
 
THD YOKSULLARIN TEMEL GIDALARA ERİŞİMİ ANKETİ
EKONOMİ Haberi
THD YOKSULLARIN TEMEL GIDALARA ERİŞİMİ ANKETİ

Tüketici Hakları Derneği’nin Avrupa Birliği Desteğiyle gerçekleştirdiği “Covid-19 pandemisinde Yoksulların Temel Gıdalara Erişimi” isimli anket çalışmasına göre yoksulluğun arttığı, insanların temel gıda tüketimlerinin azaldığı görüldü.

 

Çalışanlar, asgari ücret ve altında geliri olanlarla hiçbir geliri olmayan yoksul kesimler üzerinde yapılan anket çalışmasında, büyük bölümü 50 yaş ve altında olan katılımcıların yarıdan çoğunun işsiz, beşte dördünün borçlu, 17.3’ünün icralık olduğunu, yaklaşık beşte birinin de maaşının kesildiğini gösterdi.

 

Pandemi öncesi ve sonrasında yoksulların temel gıdalara erişim durumları karşılaştırıldığında;

 

-Aylık 2 Kg’dan fazla et tüketenler pandemi öncesinde 13,3 iken pandemi sürecinde bu oran 3,5’e düşmüştür. Kalımcıların 84,4’ü aylık olarak 1Kg’dan az veya hiç et tüketmemektedirler.

 

-Aylık 2Kg’dan fazla tavuk tüketenler pandemi öncesinde 18,5 iken bu oran pandemi sürecinde 4’e düşmüştür. Balık tükeminde ise kalımcıların 10,4’ü aylık 2Kg’dan fazla balık tükerken bu oran pandemi sürecinde 2,9’a düşmüştür.

 

-Kalımcıların 7,5’i pandemi öncesinde aylık 2 Kg’dan fazla tereyağı tüketiyorken , pandemi sürecinde bu oran 30 azalarak 2,3’e düşmüştür.  kalımcıların yaklaşık 77’si pandemi sürecinde aylık 0,5Kg’dan az tükeklerini veya hiç tereyağı tüketemediklerini belirtmişlerdir

 

-Pandemi öncesinde aylık 1 Kg ve üstünde zeynyağı tüketen yoksulların oranı 19,1 iken bu oran pandemi sürecinde 9,8’e düşmüştür.

 

-Yoksulların 42,8’i pandemi öncesinde ayda 1 Kg’dan fazla ayçiçek yağı tükettiğini belirrken bu oran pandemi sürecinde 32,4’e düşmüştür.

 

Kırmızı et, balık, tavuk gibi yemeklik ürünlerin fiyatlarının pandemi öncesinde yüksek olması ve pandemi sürecinde daha fazla artması yoksul kesimleri daha fazla bakliyat tüketmeye yönlendirmiştir.

 

Sebze Tüketimi, Çalışmanın kalımcılarının 57’si pandemi öncesinde günlük sebze tüketebildiğini söylerken bu oran pandemi döneminde 40’tan fazla azalarak 33,5’e düşmüştür, meyve tüketiminde de, Sebzedekine benzer tablo meyve tükemi için de geçerlidir. Haftalık meyve tüketenlerin oranı pandemi öncesinde 55,7 iken pandemi sürecinde 33’e düşmüştür

 

74 sayfalık Raporun tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

 

http://www.tuketicihaklari.org.tr/yazilarimiz/pdf/thd.temel.gida.pdf

Kaynak: Editör:
Etiketler: THD, YOKSULLARIN, TEMEL, GIDALARA, ERİŞİMİ, ANKETİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı