Yazı Detayı
17 Mart 2020 - Salı 02:45 Bu yazı 2409 kez okundu
 
Doktor Münir Derman Kimdir ?
Bedri Yaz
bedriyaz@gmail.com
 
 

Seceresi ve tavsiyeleri ve kendine has söylediği sözlerini ibretle okuyalım.

 

Doktor Münür Derman (Kendisine halk arasında deli doktor denirdi) 1940 yılında Trabzon’da doğmuştur. Trabzon’da dört yaşından itibaren Buharalı hocası Ömer Efendi’nin manevi eğitiminde ilerlemiş, ondan feyz almış, 9 yaşında hafız olmuşdur. İlkokulu Özel Fransız ilkokulunda bititip liseden sonra üniversite tahsili için Devlet tarafından Fransa’ya gönderilmiş, burada felsefi psikoloji okumuştur. Üstün başarıları sayesinde sınıflar etlamış ve tıp fakültesini de bitirerek doktor olmuştur.

 

Öğrenim yıllarında Mısır’da El Azher Üniversitesi’ne kaydolmuş ve ilahiyat tahsilini de tamamlamıştır.

 

Askerlik yılları gençliğin zor dönemidir. Kore ve Ekinava harplerinde bulunmuştur. Buralarda doktor olarak hizmet vermiştir. Yurda dönünce Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde öğretim üyesi olup felsefe doktorluğu yapmışdır. Görevinden ayrılarak Doğu bölgelerimizde görevlendirilmiştir.

 

Uzun yalnız yıllar, çileler Bozüyük’e sürüklemiş, Bozüyük’te Hükümet tabibi iken evlenmiş, bir kız çocuğu ve 3 torun sahibi olmuştur. Eskişehir’de Genel Cerrahi dalında doktorluğuna devam etmiş ve buradan emekli olmuştur.

 

Japonya’da bulunduğu sırada judo üzerine çalışmış Taekwonde ve Aikido sporlarını Eskişehir’de ilk tatbik eden ilk kurucu sporcu olmuştur. Türk tıbbında ilk defa kopan bir ayağı takarak uluslar arasından ilk tebrik telgrafı Sovyetler Birliğinden, Amerikadan, Almanyadan gelmiş, davet üzerine Almaca’yı çok iyi bildiği için Almanya’ya gitmiş, Anotomi profösörlüğü yapmıştır. Daha sonra yurda dönmüş, camilerde vaaz vermiştir.

 

Halk tarafından çok sevilen, kendini her husuta yetiştiren, büyük bir insanmış. İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça ve Arapçayı mükemmel bilen ve konuşan, yabancı dillerin yanı sıra bilhassa fizik, kimya, matematik gibi fen bilimlerinde, Astronomide şaşılacak derecede bilgi sahibiymiş. Doktor Derman hiçbir maddi servete sahip olmamış, Almanya’dan döndükten sonra Ankara’da bir otel odasının mütevazi şartlarında yaşamış. Son günlerini eşi ile birlikte eski tanıdığı dostlarıyla geçirmiş. Ağır rivayet ve çilelere, büyük sıkıntılar, dertler içinde insanlardan uzak namsız, nişansız bir kul olarak ömrünü tüketmiş. Çok az yer, pek az uyur, suyu da çok içermiş. Nokta kadar şikayet bıkkınlık taşımayan duru, sükun, tertemiz bir simaymış. Ağır sıkıntılar, çileler ve dertlere rağmen yüzünü buruşturduğu, of bile dediği görülmemiş, duyulmamış son zamanlarını iki buçuk sene hastanede geçirmiş vaziyettedir. “Dünyaya garip geldim garip gitmem lazım, garibin yeri tenhadadır” ifadesiyle sessiz bir köy mezarlığına gömülmek istemiş. 2 Aralık 1989 senesinde hakkın rahmetine kavuşmuştur. (Allah rahmet eylesin)

 

 
Etiketler: Doktor, Münir, Derman, Kimdir, ?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı