Yazı Detayı
26 Şubat 2021 - Cuma 01:52 Bu yazı 626 kez okundu
 
Elektrikli Traktör ve Ziraat Yol
Ramazan Bakkal
ramazanbakkal28@gmail.com
 
 
Susma, uyuma alışkanlığı
Hata yapma lüksümüz...
Ve Ziraat Yol
Bilim Teknoloji Derneği Yönetim Kurulu olarak Gebze’deki Ziraat yol Traktör fabrikasına bir ziyarette bulunduk.
Derneğimiz Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Haydar Livatyalı, Avukat Ülkü Sarıtaş, Genel Sekreter Metin Öztürk, yönetim kurulu üyeleri Prof. Dr. Mustafa Bakkal, Doç. Dr. Süleyman Doğan, Sanayi İl Müdürlüğünden Yusuf Kızılgül, Mekatronik Mühendisi Murat Selim Kızılgül, İkitelli Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürü Salih Güneş, Öğretmen Mehmet Çiçek, İTO Meclis Üyesi Remzi Gürtel’le birlikte Önder Yol’un misafirleri idik... Pazaryerinden erkence yola çıkıp İstanbul’lulardan önce Ziraat Yol Fabrikasına ulaştık...
Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol büyük bir nezaket içinde yapılan çalışmalar ve yapılacak olanlar hakkında bilgi verdi. Sevinip umutlandık, bir an önce gerçekleşse dedik.
Elektrikli traktörün özelliklerini ve yapılacak olanları görüp de sevinmemek mümkün değil. Çünkü teknolojik bir gelişmeyi yakalamış durumdayız. Bundan sonra bir politika hatası yapılmadan sonuca ulaşılması en büyük dileğimizdir.
“Ayı ile yatağa girilmez” denilmiş. Dünyada öyle ayılar, eşkıyalar var ki nereden geleceği bilinmeyen bir rüzgar yeniden bir Turgut Demirağ mağduriyeti yaratmak için çalışabilir. Bunca tecrübeden sonra böyle bir hataya düşülmeyecektir diye ümit ederiz. Turgut Demirağ’ın başarısı sömürgeci ABD’nin baskısı ve devlet eliyle yok edildi. Vatana küstürüldü, ülkeyi terk etti. Bütün bunlar olurken Türk milletinin geleceğini düşünen, zengin, güçlü Türkiye isteyen milliyetçiler, aydınlar, vatanseverler yok muydu? Atatürkçüler, Milliyetçiler, İslamcılar, devrimciler, samimi sosyalistler, komünistler bir umudun yok edilişi karşısında ne yaptılar?
Pilotaj hatasından bir uçak hendeğe düştü diye devlet (THK) bütün siparişleri niçin iptal etti? Dikkat ediniz uçak yere çakılmadı, yere indikten sonra, alana hayvan girmesin diye çevreye açılan hendeğe düştü. Ama sömürgeci ayı için bir bahane gerekliydi. Kılık kıyafeti bizim gibi, dilimizi konuşan, bir maaş Türk hazinesinden, bir maaş da sömürgecinin İstihbaratından alan, mahallemizde büyümüş birileri umudumuzu budadı, yahut budattırdı. Havacılıkta o açığı kapatamadık. ABD’ye milyarlarca dolar ödenen uçaklarla yolculuk ediyoruz.
Son söyleneceği ön söylemek güzel değildir. Bunu biliyoruz. Ama seslendirmek zorundayız ki Ziraat Yol Traktörde kimsenin hata yapma lüksü yok. Bir saniyelik gecikmeye sebep olma hakkı yok.
Efendim biz çok vatanseveriz, şöyleyiz, böyleyiz, namazımızı kaçırmayız.
Sonra... susarız.
1000 kg.lık bomba yapan, iki bin kişinin çalıştığı, Deniz, hava, kara kuvvetlerinin bomba ihtiyaçlarını karşılayan, dünyaya ihracat yapan Şakir Zümre Bomba fabrikaları soba fabrikasına çevrilirken, uçak üretimi sabote edilirken, Nuri Killigil sabotajla bomba fabrikasıyla birlikte havaya uçurulurken geç kalanlar, tedbir almayanlar, hadisenin perde arkasında olup biteni fark edemeyenler durumuna düşersek ne tarih, ne millet bizi affetmeyecektir... 23 Şubat 2021
Şu sözler Sayın Cumhurbaşkanına ait:
Recep Tayyip Erdoğan: "Aciliyeti olanlar ve istisnalar dışında, hiçbir ürün veya hizmet yurt dışından alınmayacak. Bu ülke ne çektiyse hazırcılıktan çekti. Gerçi halen bazı kurumların eski hastalıklardan kurtulamadığını görüyoruz. Bunun hesabını da en kısa sürede sorumlularından soracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" dedi. (14 Ocak 2019 / Sakarya)
Sayın Cumhurbaşkanı bu hassasiyetini Ziraat Yol’da gösterecektir diye ümit ediyoruz.
 
Etiketler: Elektrikli, Traktör, ve, Ziraat, Yol,
Yorumlar
Haber Yazılımı