Yazı Detayı
29 Nisan 2021 - Perşembe 11:37 Bu yazı 254 kez okundu
 
Onbir Ayın Sultanı Ramazan
Vildan Adıgüzel
vildanadiguzel111@gmail.com
 
 

Ne güzel, ne kapsamlı bir ibadettir oruç. Ramazan ayı sadece ferdi değil, toplumsal, sosyal yönüyle de, saymakla bitmeyen faydalarıyla gelir.


Kutsal kitabımız Kur' an - ı Kerim' in indirildiği mübarek ay olması da ayrı bir önem arz etmektedir.


Allah rızası için oruç tutan insan dünyevi zevklere dur diyerek, nefsi adına, muhasebe yapıp, zararlı şeylerden sakınıp, bedenen ve ruhen arınma yoluna girer.

 

Maddi açıdan zor durumda olan ihtiyaçlı insanları anlamak adına açlığı hissetmek empati yaptırır hepimize. Paylaşmanın, dayanışmanın önemini kavrarız.

 

İftar ve sahur sofraları, aileyi bir arada toplar. Sabrı, paylaşmayı, dayanışmayı en güzel Ramazan ayında öğreniriz.Aile olmanın güzelliği iftar ve sahur sofralarıyla perçinlenir. 


Kur'an-ı Kerim evlerde, camilerde kat kat fazla olunur. İnsanlar iyilik adına yarışır adeta. Vermenin ne büyük bir güzellik olduğu ihtiyaç sahiplerini sevindirmenin, dayanışmanın ve paylaşmanın en yoğun yaşandığı aydır Ramazan. 


Fitre ve zekat İslamın mali ibadetleridir,mecburidir."zekat zenginin borcu, fakirin hakkıdır" Böyle bir dayanışma, toplumda sosyal bir dayanışma mekanizmasıdır. 


Oruç tutmanın vücut sağlığına olan faydaları bilimsel olarak da destekleniyor. Vücudu bir makineye benzetirsek, Ramazan ayında tutulan oruç ,bakım, onarım ve tedavi vesilesidir. Peygamberimizin "oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız" hadisi şerifi ne güzel özetlemiş durumu. 


Otuz günün ardından ibadet yönüyle, arınma; sosyal yönüyle dayanışma, paylaşma, birlik olabilme bilincine ulaşma, huzur ve asayişin temini; mali yönüyle,toplumda bir dengelenme bırakır Ramazan. 


Her ne kadar bu sene pandemi  nedeniyle iftarlarla akraba ziyaretleri yapılamayacak olsada gönüller bir muhakkak. Sebeplere riayat ederek iyiliğe vesile olmakda ibadete eş değer bir güzellik. Maske, mesafe, hijyen kuralları çerçevesinde geçecek bir Ramazan yaşayacağız. Kendimiz için, sevdiklerimiz için kurallara uymak zorundayız. 


Her günümüzü Ramazan neşvesiyle, Ramazan huzuruyla, Ramazan ruhuyla yaşayalım, hayırlı, bereketli bir Ramazan diliyorum.

 
Etiketler: Onbir, Ayın, Sultanı, Ramazan,
Yorumlar
Haber Yazılımı